Piec do sauny By długo cieszyć się z sauny należy odpowiednio dobrać dobry i sprawdzony piec do sauny, cena nie powinna odgrywać znaczącej roli przy wyborze. Liczy się jakość i trwałość pieca.

Nie oszczędzaj na cenie pieca do sauny

Wiele osób kusi się na tańsze piece, często produkcji chińskiej. Jest co najmniej kilka powodów, by nie oszczędzać na tym elemencie przy budowie lub wyborze sauny. Piec to najważniejszy jej element, bez pieca nie ma ciepła, bez ciepła, sauna to tylko drewniany domek. Sercem pieca jest grzałka i warto by była ona jak najlepszej jakości. Chiński piec jest tańszy przy zakupie, ale jego wymiana po krótkim okresie czasu jest nieunikniona. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla ponoszenia podwójnych kosztów.

Cena pieca do sauny - ranking

Możemy wyróżnić ich kilka rodzajów między innymi piece do sauny opalane drewnem, szwedzkie piece do sauny dwufunkcyjne, a także piece elektryczne i tunelowe. Każdy z nich to odrębne podejście do tematu temperatury w saunie, każdy z nich ma również swoje zastosowanie w innym typie sauny. I tak piece elektryczne najczęściej spotkamy w saunie fińskiej, a piece na drewno w tzw ruskich baniach. Oczywiście wybór rodzaju pieca jest podyktowany wieloma czynnikami, takimi jak wielkość sauny, jej rodzaj a także to w jaki sposób została zbudowana, bo wielokrotnie rozłożenie ławek decyduje o tym co możemy a czego nie możemy w niej zainstalować.

Jak wybrać piec do sauny

Zakładając że wybieramy piec do sauny fińskiej trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Pierwsza z nich to dokładny pomiar pomieszczenia w którym znajduje się sauna, w ten sposób obliczamy kubaturę pomieszczenia potrzebna do ogrzania. Przyjmuje się że ok 6m3 wymaga pieca 6 kW
Kolejna to rodzaj izolacji jaki został użyty w pomieszczeniu, pomieszczenia takie jak garaż czy piwnica gdzie jest duża cyrkulacja powietrza i ogólnie jest stosunkowo zimno wymagają dodania pieców do sauny o trochę większej mocy, takich które zrekompensują straty ciepła wynikające z słabej izolacji. Pomieszczenia cieplejsze, np saune instalujemy w domu, lub w pomieszczeniu gdzie jest ciepło nie wymagają dodatkowej mocy, gdyż straty ciepła nie są duże.
Kolejna sprawa to drzwi i przeszklenia, na każdy 1 mkw przyjmuje się że moc pieca powinna być zwiększona o 1 kW. Oczywiście przy wyborze kierujemy się też takimi detalami jak ilość kamienia im więcej kamieni tym dłużej sauna trzyma temperaturę i tym wyższą wilgotność możemy uzyskać po polaniu ich wodą, kształt pieca oraz sterownik, a także grzałki, najważniejszy element pieca. Tu warto zainwestować w sprawdzone marki producentów pieców do sauny, najlepiej europejskich.